South East Area Committee - Monday, 13th July 2020 at 2:30pm - Dublin City Council Webcasting

South East Area Committee
Monday, 13th July 2020 at 2:30pm 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
1 Election of Chairperson of the South East Area Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Dermot Lacey, Lab
  2. Cllr Kevin Donoghue Lab
  3. Mr Dara O'Daly
  4. Cllr Dermot Lacey, Lab
2 Election of Vice-Chairperson of the South East Area Committee
Share this agenda point
3 Presentation and report on proposed works Part 8 demolition of St. Andrew's Court. For information purposes only.
Share this agenda point
  1. Ms. Elaine Johnson
  2. Mr Neil O'Donoghue
  3. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  4. Ms. Elaine Johnson
  5. Screen
  6. Cllr Deirdre Conroy F.F
  7. Cllr Dermot Lacey, Lab
  8. Cllr Deirdre Conroy F.F
  9. Cllr Kevin Donoghue Lab
  10. Cllr Hazel Chu G.P
  11. Cllr Claire Byrne, GP
  12. Cllr Deirdre Conroy F.F
  13. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  14. Cllr Tara Deacy S.D
  15. Cllr Hazel Chu G.P
  16. Ms. Helen McNamara
  17. Cllr Dermot Lacey, Lab
  18. Ms. Leah Johnston
  19. Cllr Hazel Chu G.P
  20. Cllr Hazel Chu G.P
  21. Cllr Kevin Donoghue Lab
  22. Cllr Pat Dunne, United Left
  23. Mr Brian Kirk
  24. Cllr Pat Dunne, United Left
  25. Cllr Dermot Lacey, Lab
  26. Screen
  27. Mr Brian Hanney
  28. Cllr James Geoghegan F.G
  29. Cllr Dermot Lacey, Lab
  30. Cllr Pat Dunne, United Left
  31. Cllr James Geoghegan F.G
  32. Ms. Mary Taylor
  33. Mr Brian McManus
  34. Cllr Dermot Lacey, Lab
  35. Mr John MacEvilly
  36. Cllr Claire Byrne, GP
  37. Cllr Kevin Donoghue Lab
  38. Ms. Elaine Johnson
  39. Cllr Claire Byrne, GP
  40. Mr Kiaran Sweeney
  41. Cllr Dermot Lacey, Lab
  42. Ms. Elaine Johnson
  43. Cllr Dermot Lacey, Lab
  44. Ms. Elaine Johnson
  45. Cllr Dermot Lacey, Lab
  46. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  47. Cllr Dermot Lacey, Lab
  48. Cllr Claire Byrne, GP
  49. Cllr Dermot Lacey, Lab
4 Minutes of the South East Area Committee Meeting held on 8th June 2020 continued 22nd June 2020
Share this agenda point
  1. Mr Gerald McEntagart
  2. Cllr Dermot Lacey, Lab
  3. Mr Gerald McEntagart
5 Minutes of the Special Meeting of the South East Area Committee held on 22nd June 2020
Share this agenda point
  1. Cllr Mary Freehill, Lab
  2. Mr Brian McManus
  3. Cllr James Geoghegan F.G
  4. Mr Gerald McEntagart
  5. Cllr Tara Deacy S.D
  6. Cllr Deirdre Conroy F.F
  7. Cllr Dermot Lacey, Lab
  8. Cllr Claire O'Connor FF
  9. Cllr Hazel Chu G.P
  10. Cllr Deirdre Conroy F.F
  11. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  12. Cllr James Geoghegan F.G
  13. Cllr Dermot Lacey, Lab
  14. Cllr Hazel Chu G.P
  15. Ms. Leah Johnston
  16. Cllr Hazel Chu G.P
  17. Cllr Dermot Lacey, Lab
  18. Cllr Claire Byrne, GP
  19. Mr John MacEvilly
  20. Mr Leslie Moore
  21. Cllr Anne Feeney FG
  22. Cllr Deirdre Conroy F.F
  23. Cllr Claire O'Connor FF
  24. Cllr Dermot Lacey, Lab
  25. Cllr Claire Byrne, GP
  26. Cllr Dermot Lacey, Lab
  27. Cllr Tara Deacy S.D
  28. Cllr Mary Freehill, Lab
  29. Cllr Dermot Lacey, Lab
  30. Cllr Mary Freehill, Lab
  31. Cllr Dermot Lacey, Lab
  32. Cllr Mary Freehill, Lab
  33. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  34. Cllr Dermot Lacey, Lab
  35. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  36. Cllr Dermot Lacey, Lab
  37. Mr Gerald McEntagart
  38. Cllr Tara Deacy S.D
  39. Cllr Dermot Lacey, Lab
  40. Mr Gerald McEntagart
  41. Cllr Deirdre Conroy F.F
  42. Cllr Hazel Chu G.P
  43. Mr Gerald McEntagart
  44. Cllr Deirdre Conroy F.F
  45. Mr Gerald McEntagart
  46. Cllr Mary Freehill, Lab
  47. Cllr Dermot Lacey, Lab
  48. Cllr Claire O'Connor FF
  49. Cllr James Geoghegan F.G
  50. Cllr Claire O'Connor FF
  51. Cllr James Geoghegan F.G
  52. Cllr Claire O'Connor FF
  53. Cllr Hazel Chu G.P
  54. Cllr Mary Freehill, Lab
  55. Cllr Dermot Lacey, Lab
  56. Cllr Claire O'Connor FF
  57. Cllr Dermot Lacey, Lab
  58. Mr Gerald McEntagart
  59. Cllr Dermot Lacey, Lab
  60. Mr Gerald McEntagart
  61. Cllr Anne Feeney FG
  62. Cllr Deirdre Conroy F.F
  63. Mr Gerald McEntagart
  64. Cllr Dermot Lacey, Lab
  65. Mr Gerald McEntagart
  66. Cllr Dermot Lacey, Lab
  67. Cllr Tara Deacy S.D
  68. Cllr Deirdre Conroy F.F
  69. Cllr Mary Freehill, Lab
  70. Cllr Dermot Lacey, Lab
  71. Cllr Deirdre Conroy F.F
  72. Cllr Claire Byrne, GP
  73. Cllr James Geoghegan F.G
  74. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  75. Cllr Dermot Lacey, Lab
  76. Cllr Kevin Donoghue Lab
  77. Cllr Claire Byrne, GP
  78. Cllr Anne Feeney FG
  79. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  80. Cllr Dermot Lacey, Lab
  81. Cllr Anne Feeney FG
  82. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  83. Cllr Dermot Lacey, Lab
  84. Cllr Anne Feeney FG
  85. Cllr Dermot Lacey, Lab
  86. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  87. Cllr Dermot Lacey, Lab
  88. Mr Derek Kelly
  89. Cllr Dermot Lacey, Lab
  90. Mr Derek Kelly
  91. Cllr Dermot Lacey, Lab
  92. Mr Derek Kelly
  93. Cllr Tara Deacy S.D
  94. Cllr Dermot Lacey, Lab
  95. Cllr Mannix Flynn, Ind.
7 Planning and Property Management Department Matters
Share this agenda point
  1. Cllr Pat Dunne, United Left
  2. Cllr Dermot Lacey, Lab
  3. Cllr Mary Freehill, Lab
  4. Cllr Dermot Lacey, Lab
  5. Cllr James Geoghegan F.G
  6. Cllr Dermot Lacey, Lab
  7. Cllr Hazel Chu G.P
  8. Cllr Claire Byrne, GP
  9. Mr Dara O'Daly
  10. Cllr Danny Byrne F.G
  11. Cllr Pat Dunne, United Left
  12. Ms. Madeleine McNamara
  13. Mr Neil O'Donoghue
  14. Cllr Mary Freehill, Lab
  15. Cllr Pat Dunne, United Left
  16. Mr John MacEvilly
  17. Cllr Mary Freehill, Lab
  18. Cllr Deirdre Conroy F.F
  19. Cllr Paddy McCartan FG
  20. Cllr Carolyn Moore
  21. Mr Derek Kelly
  22. Cllr Kevin Donoghue Lab
  23. Cllr Dermot Lacey, Lab
  24. Cllr Mary Freehill, Lab
  25. Cllr Paddy McCartan FG
  26. Cllr Dermot Lacey, Lab
  27. Cllr Claire Byrne, GP
  28. Cllr Carolyn Moore
  29. Mr James Nolan
  30. Cllr Claire O'Connor FF
  31. Cllr Carolyn Moore
  32. Ms. Madeleine McNamara
  33. Cllr Claire O'Connor FF
  34. Cllr Mannix Flynn, Ind.
  35. Cllr Dermot Lacey, Lab
  36. Cllr James Geoghegan F.G
  37. Cllr Pat Dunne, United Left
  38. Mr Neil O'Donoghue
  39. Mr Pat Fleming
  40. Cllr Pat Dunne, United Left
  41. Mr John MacEvilly
  42. Cllr Mary Freehill, Lab
  43. Cllr Claire Byrne, GP
  44. Mr James Nolan
  45. Cllr James Geoghegan F.G
  46. Cllr Hazel Chu G.P
  47. Cllr Dermot Lacey, Lab
  48. Cllr Tara Deacy S.D
  49. Cllr Dermot Lacey, Lab
  50. Mr Brian Kirk
  51. Cllr Dermot Lacey, Lab
  52. Mr Brian Hanney
8 South East Area Office Matters
Share this agenda point
  1. Cllr Paddy McCartan FG
  2. Cllr Hazel Chu G.P
  3. Cllr Danny Byrne F.G
Slide selection
No profile image available for Cllr Claire Byrne, GP
Councillor
Green Party
No profile image available for Mr Pat Fleming
DCC - Chief Fire Officer
No profile image available for Cllr Mannix  Flynn, Ind.
Councillor - South East Inner City
No profile image available for Cllr Mary Freehill, Lab
Councillor - Rathmines
Labour
No profile image available for Mr Brian Hanney
Senior Executive Officer
DCC
No profile image available for Cllr Dermot Lacey, Lab
Councillor - Pembroke
Labour
No profile image available for Cllr Paddy McCartan FG
Councillor - Pembroke/Rathmines
Fine Gael
No profile image available for Mr Brian McManus
Head of Traffic, Noise and Air Quality Unit, Roads and Traffic Department
Dublin City Council
No profile image available for Ms. Helen McNamara
Senior Staff Officer
Dublin City Council
No profile image available for Mr Leslie Moore
City Parks Superintendent
Dublin City Council
No profile image available for Ms. Mary Taylor
Manager, South City.